Strona główna » Nasze wydawnictwa » styczeń, nr 1 (85) / 2000 » Różne
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Nasze wydawnictwa

styczeń, nr 1 (85) / 2000

Strona 9
Krótka historia rozwoju Jarosławia na przełomie XIX i XX wieku (4)

W okresie międzywojennym Jarosław nadal nie posiadał rozwiniętego przemysłu. W tym czasie działało zaledwie kilka drobnych firm o charakterze usługowym, jak: cementownia, cegielnia, warsztaty samochodowe X Dyonu, warsztaty kolejowe, ślusarnia mechaniczna, "Silniki" Dymnickiego, maszynowa hala stolarska, fabryka wstążek przy ulicy Poniatowskiego oraz Fabryka Ciast i Cukrów dra Stanisława Gurgula przy ulicy 3 Maja, która pod niezmienioną nazwą funkcjonuje do dzisiaj. W 1929 roku za torem kolejowym na gruntach hr. Siemieńskiego wzniesiono elektrownię, a w 1932 roku Fabrykę Bekonów i Konserw Mięsnych - Bakalarz i S-ka. Autorem projektu elektrowni był prof. Sokolnicki ze Lwowa, a prace budowlane prowadziło przedsiębiorstwo inż. Schafera z Przemyśla. 1 grudnia 1929 roku Rada Miejska wyznaczyła tereny pod budowę obiektów fabrycznych w rejonie Blichu, gdzie już były zlokalizowane: cegielnia, rzeźnia oraz gazownia. Z powodu wielkiego kryzysu gospodarczego w latach 1929 - 1933 do realizacji planów nie doszło. Ostatecznie dzielnicę przemysłową po II wojnie światowej zlokalizowano w rejonie Muniny.

Pewne ożywienie gospodarcze w latach dwudziestych XX wieku spowodowało wszczęcie ruchu budowlanego w mieście. W 1925 roku właściciel Pawłosiowa hr. Dzieduszycki rozparcelował Lachmanówkę (teren pomiędzy torami kolejowymi, a ulicą Poniatowskiego i 3 Maja). Według opinii ówczesnych "choć teren jest falisty i nie ma dobrego połączenia z centrum, tylko od ulicy 3 Maja lub Słowackiego, mimo to ludzie rozkupili niedogodne place pod budowę. Wybudowali kilkanaście willi i wiele domów kilkuizbowych".

W tym samym czasie w rejonie ulicy Pruchnickiej powstały pierwsze domy na Kolonii Oficerskiej. Jednak rozwój prywatnego budownictwa mieszkaniowego nie był zbyt intensywny gdyż w latach 1918 - 1927 według relacji Expresu Jarosławskiego "prawdziwych domów wzniesiono bardzo mało bo poza domami kwaterunkowo - wojskowymi naprzeciw koszar 24 p.a.p. dwupiętrowy sumptem prywatnym zaledwie jeden, a to w śródmieściu obok poczty". Przy ulicy Poniatowskiego wzniesiono natomiast dwui trzypiętrowe kamienice dla wojska. Autorem projektu był inż. S. Schaffer, a budowę zrealizowały przedsiębiorstwa Schnsebaurna i Klusnera. Z budynków użyteczności publicznej, które wówczas powstały warto wymienić: w 1922 roku Prywatne Gimnazjum Żeńskie im. J. Słowackiego przy ulicy 3 Maja (ob. Zespół Szkół Odzieżowych) oraz Cech Rzemiosł Różnych przy ulicy Lubelskiej, a w latach 1926 - 1933 Dom Żołnierza przy ulicy Słowackiego, który uległ zniszczeniu w czasie działań wojennych (na jego miejscu obecnie zlokalizowane jest kino "Westerplatte"). W 1933 roku powstała Komunalna Kasa Oszczędności na Placu Mickiewicza według projektu inż. Tadeusza Broniewskiego, której wykonawcą była firma Budowlana Stanisława Babinetza - Seniora (obecnie Bank GrupaPEKAO S.A.) oraz Kasa Chorych przy ul. Kraszewskiego. W 1925 r. Towarzystwo Gim nastyczne "Sokół" przy ul. Słowackiego obok Domu Żołnierza urządziło stadion sportowy służący do dzisiaj głównie młodzieży szkolnej. W tym czasie wybudowano teżłaźnię publiczną przy ul. Spytka.
(dokończenie w następnym numerze)

oprac. Zbigniew Zięba


Udane starty jarosławskich nauczycieli


W dn. 8-9 stycznia br. w Kwidzyniu odbył się X Ogólnopolski Turniej Halowej Piłki Nożnej Nauczycieli (nieoficjalne mistrzostwa Polski). W zawodach wzięło udział 8 zespołów podzielonych na dwie grupy eliminacyjne. Nauczyciele z Jarosławia grali w grupie z Włocławkiem, Elblągiem i Prabudami. Drużyna z Jarosławia po przegraniu pierwszego meczu (pechowo) z Włocławkiem 1:0 w następnych meczach grupowych pokonała Elbląg 4:0 i Prabuty 6:1.

Do finału piłkarze z Jarosławia awansowali z II-go miejsca w grupie, gdzie spotkali się ze zwycięzcą grupy II - Kwidzyniem (gospodarz turnieju). W normalnym czasie gry (grano 2 po 10 min.) uzyskano wynik 1:1, pięciominutowa dogrywka nie przyniosła zmiany rezultatu i o awansie do finału turnieju decydowały rzuty karne wygrane w stosunku 3:2.

W drugim meczu półfinałowym Włocławek przegrał z Osiną Nowograd 3:1.

W meczu o III miejsce Kwidzyń wygrał z Włocławkiem. W finale (podobnie jak w ub.r.) spotkały się drużyny z Jarosławia i Osiny. Tym razem lepszą okazała się drużyna Osiny wygrywając z Jarosławiem 3:2.

Jarosław reprezentowali: Jerzy Strączkowski - kapitan drużyny, Janusz Kaltenberg, Robert Kap, Mariusz Maziarski, Andrzej Woś, Paweł Kisała oraz Grzegorz Rydarowicz. Nauczyciel SP 2 i Gimnazjum Publicznego Nr 2 p. Janusz Kaltenberg został wybrany najlepszym zawodnikiem turnieju, zaś kapitan drużyny p. Jerzy Strączkowski (nauczyciel Zespołu Szkół Budowlanych) otrzymał nagrodę jako najlepszy obrońca oraz najstarszy zawodnik turnieju. Wyjazd drużyny na turniej był możliwy dzięki wsparciu, jakiego udzielił Urząd Miasta Jarosławia.

Marek Piotrowski
Numery archiwalne
Grudzień 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31