Polsko - austriackie inicjatywy lokalne
Delegacja w składzie: Przewodniczący Rady Miasta lek. med. Janusz Szkodny, Wiceburmistrz Robert Wiśniewski, członek Zarządu Miasta Piotr Warzecha przebywała tam z wizytą w dniach 08.01.2000 - 12.01.2000 r.
Celem wizyty było nawiązanie partnerskich stosunków pomiędzy Jarosławiem i Köflach jak również promocja i prezentacja atrakcyjnych pod względem zarówno gospodarczym a także turystycznym walorów nadsańskiego grodu.
Köflach to miasto położone nieopodal Grazu stolicy Landu Steiermark (Styria). Malowniczo położone na podgórzu alpejskim, jest prężnym ośrodkiem gospodarczym i turystycznym, liczącym ok. 20 tysięcy mieszkańców .
W trakcie wizyty w Austrii delegacja Jarosławia przeprowadziła szereg rozmów dotyczących wzajemnych kontaktów i przyszłej współpracy. Podczas spotkania z władzami Köflach, przekazano na ręce Burmistrza Franza Bucheggera list intencyjny. Wzajemne kontakty mają obejmować współpracę gospodarczą w dziedzinach: ekologii, turystyki i organizacji administracyjnej, a w szególności w zakresie budownictwa, gospodarki odpadami, budowy dróg, handlu, a także wymiany młodzieży na płaszczyźnie kulturalnej i sportowej.
Jarosławskie władze przeprowadziły również rozmowy z przedstawicielami Ministerstwa Gospodarki Landu Steiermark Herbertem Paierl oraz dr Peterem Riedler, a także przedstawicielami Izby Gospodarczej. Wykazali oni spore zainteresowanie współpracą gospodarczą oraz możliwościami inwestowania w Jarosławiu. Ważnym stał się fakt, że wielu przedstawicieli Landu zasiada w komisjach Unii Europejskiej, co z pewnością może mieć ogromne znaczenie w pozyskaniu funduszy przedakcesyjnych na inwestycje w naszym mieście. Dlatego też nasza delegacja wiele uwagi poświęciła dla uzyskania poparcia i pomocy w strukturach UE dla przyszłych wniosków i projektów składanych przez nasze miasto. Dzięki temu nowy wymiar otrzymały problemy stawiane na płaszczyźnie gospodarczej. W toku rozmów sporo uwagi poświęcono problematyce współpracy i rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw. Strona austriacka zadeklarowała się do przeprowadzenia w Jarosławiu szkolenia dla małych i średnich firm.
Przyjęto założenie, że jednym z priorytetowych działań jest wykształcenie wspólnych standardów w zakresie funkcjonowania gospodarczego tych firm, a w dalszym etapie wspólnego pozyskiwania rynków w krajach byłego ZSRR.
Delegacja jarosławskich władz uczestniczyła również w spotkaniu opłatkowym zorganizowanym przez duszpasterza Polonii w Grazu ojca Ryszarda Kureckiego - jarosławianina, od ponad 30 lat pracującego w Austrii, oraz Andrzeja Urbańskiego Prezesa Stowarzyszenia Forum Polskie.
Spotkanie to poprzedziła Msza św., którą celebrował duszpasterz Polonii w Austrii ks. Hubert Sojka, uczestniczyli w niej między innymi Konsul RP w Austrii Janusz Szczepkowski i Honorowy Konsul RP w Steiermarku dr Gerold Ortner. Spore wrażenie na uczestnikach uroczystości wywarł program artystyczny o charakterze patriotyczno-religijnym w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca "Ostrowiacy". Przedstawiciele władz Polski i Polonii zgodnie stwierdzili, iż tego rodzaju spotkania przyczyniają się bezpośrednio do uzyskania statusu mniejszości narodowej dla Polaków w Austrii, co w znacznej mierze wpłynie na poprawę życia codziennego zamieszkałych tam Polaków .
Kontakty jakie dzięki aktywności władz miasta Jarosławia zostały nawiązane na przestrzeni ostatnich lat z pewnością przyczynią się do wielokierunkowego rozwoju tego prastarego grodu, który ma ambicje utrzymać status jednego z lepiej rozwiniętych ośrodków na terenie Podkarpacia, co więcej - podnieść swój prestiż także za granicą. Temu służą nawiązane już wcześniej kontakty z Michalovcami na Słowacji (miasto partnerskie), z Vyszkovem w Czechach, a obecnie z austriackim Köflach.
Członek Zarządu Miasta Jarosławia
Piotr Warzecha
Piotr Warzecha
P.S. Szczegółowa relacja z opłatka Polonii w Grazu ukaże się w następnym numerze.
Aukcja na rzecz dzieci potrzebujących
Zofia Krzanowska