Strona główna » Nasze wydawnictwa » styczeń, nr 1 (85) / 2000 » Różne
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Nasze wydawnictwa

styczeń, nr 1 (85) / 2000

Strona 4
Polsko - austriackie inicjatywy lokalne

Z inicjatywy Senatora RP Andrzeja Tadeusza Mazurkiewicza, członka senackiej komisji spraw zagranicznych, działającego ze szczególnym zaangażowaniem na rzecz nawiązywania stosunków partnerskich dla województwa podkarpackiego oraz miasta Jarosław doszło do zaproszenia władz naszego miasta przez władze Landu Steiermark i miasta Köflach z Austrii.

Delegacja w składzie: Przewodniczący Rady Miasta lek. med. Janusz Szkodny, Wiceburmistrz Robert Wiśniewski, członek Zarządu Miasta Piotr Warzecha przebywała tam z wizytą w dniach 08.01.2000 - 12.01.2000 r.

Celem wizyty było nawiązanie partnerskich stosunków pomiędzy Jarosławiem i Köflach jak również promocja i prezentacja atrakcyjnych pod względem zarówno gospodarczym a także turystycznym walorów nadsańskiego grodu.

Köflach to miasto położone nieopodal Grazu stolicy Landu Steiermark (Styria). Malowniczo położone na podgórzu alpejskim, jest prężnym ośrodkiem gospodarczym i turystycznym, liczącym ok. 20 tysięcy mieszkańców .

W trakcie wizyty w Austrii delegacja Jarosławia przeprowadziła szereg rozmów dotyczących wzajemnych kontaktów i przyszłej współpracy. Podczas spotkania z władzami Köflach, przekazano na ręce Burmistrza Franza Bucheggera list intencyjny. Wzajemne kontakty mają obejmować współpracę gospodarczą w dziedzinach: ekologii, turystyki i organizacji administracyjnej, a w szególności w zakresie budownictwa, gospodarki odpadami, budowy dróg, handlu, a także wymiany młodzieży na płaszczyźnie kulturalnej i sportowej.

Jarosławskie władze przeprowadziły również rozmowy z przedstawicielami Ministerstwa Gospodarki Landu Steiermark Herbertem Paierl oraz dr Peterem Riedler, a także przedstawicielami Izby Gospodarczej. Wykazali oni spore zainteresowanie współpracą gospodarczą oraz możliwościami inwestowania w Jarosławiu. Ważnym stał się fakt, że wielu przedstawicieli Landu zasiada w komisjach Unii Europejskiej, co z pewnością może mieć ogromne znaczenie w pozyskaniu funduszy przedakcesyjnych na inwestycje w naszym mieście. Dlatego też nasza delegacja wiele uwagi poświęciła dla uzyskania poparcia i pomocy w strukturach UE dla przyszłych wniosków i projektów składanych przez nasze miasto. Dzięki temu nowy wymiar otrzymały problemy stawiane na płaszczyźnie gospodarczej. W toku rozmów sporo uwagi poświęcono problematyce współpracy i rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw. Strona austriacka zadeklarowała się do przeprowadzenia w Jarosławiu szkolenia dla małych i średnich firm.

Przyjęto założenie, że jednym z priorytetowych działań jest wykształcenie wspólnych standardów w zakresie funkcjonowania gospodarczego tych firm, a w dalszym etapie wspólnego pozyskiwania rynków w krajach byłego ZSRR.

Delegacja jarosławskich władz uczestniczyła również w spotkaniu opłatkowym zorganizowanym przez duszpasterza Polonii w Grazu ojca Ryszarda Kureckiego - jarosławianina, od ponad 30 lat pracującego w Austrii, oraz Andrzeja Urbańskiego Prezesa Stowarzyszenia Forum Polskie.

Spotkanie to poprzedziła Msza św., którą celebrował duszpasterz Polonii w Austrii ks. Hubert Sojka, uczestniczyli w niej między innymi Konsul RP w Austrii Janusz Szczepkowski i Honorowy Konsul RP w Steiermarku dr Gerold Ortner. Spore wrażenie na uczestnikach uroczystości wywarł program artystyczny o charakterze patriotyczno-religijnym w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca "Ostrowiacy". Przedstawiciele władz Polski i Polonii zgodnie stwierdzili, iż tego rodzaju spotkania przyczyniają się bezpośrednio do uzyskania statusu mniejszości narodowej dla Polaków w Austrii, co w znacznej mierze wpłynie na poprawę życia codziennego zamieszkałych tam Polaków .

Kontakty jakie dzięki aktywności władz miasta Jarosławia zostały nawiązane na przestrzeni ostatnich lat z pewnością przyczynią się do wielokierunkowego rozwoju tego prastarego grodu, który ma ambicje utrzymać status jednego z lepiej rozwiniętych ośrodków na terenie Podkarpacia, co więcej - podnieść swój prestiż także za granicą. Temu służą nawiązane już wcześniej kontakty z Michalovcami na Słowacji (miasto partnerskie), z Vyszkovem w Czechach, a obecnie z austriackim Köflach.

Członek Zarządu Miasta Jarosławia
Piotr Warzecha


P.S. Szczegółowa relacja z opłatka Polonii w Grazu ukaże się w następnym numerze.



Aukcja na rzecz dzieci potrzebujących


22 grudnia 1999 r. w Muzeum Kamienicy Orsettich odbyła się aukcja pn. "Miej serce i patrz w serce" zorganizowana przez Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 2 oraz Muzeum. Fundusze zebrane podczas aukcji będą źródłem pomocy dla Domu Dziecka Nr 1. Swoje prace podarowali uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów, Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 2, Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych oraz dzieci z Przedszkola Miejskiego Nr 10. Nie zabrakło też prac artystów: śp. Edwarda Kieferlinga, p. Teresy Ulmy, p. Ireny Oryl, p. Agaty Woźniak - Niemkiewicz, p. Barbary Niemiec, p. Krzysztofa Krzycha, p. Henryka Cebuli, p. Mirka Kowalczuka, p. Dariusza Ledwosa, p. Marka Olszyńskiego. W akcję pomocy charytatywnej włączyli się artyści amatorzy: p. Ryszard Miller, p. Janusz Kosturkiewicz i p. Wanda Wojnar. Swoje rzeźby podarowali: Bogdan Popowicz i Tomasz Skrzypiec - były to prace wykonane pod kierunkiem p. Stanisława Lenara. Na apel organizatorów odpowiedział Czesław Dziaduś i Małgorzata Grymuza przekazując zdjęcia. Wiele prac podarowali także pensjonariusze Domu Pomocy Społecznej w Lubaczowie. Wystawa czynna będzie do końca lutego 2000 r.

Zofia Krzanowska
Numery archiwalne
Grudzień 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31