W odpowiedzi na interpelację dot. kontroli rozpoczętego remontu zabytkowej kamienicy przy ul. Kraszewskiego 8 w Jarosławiu - informuję, że tutejszy Urząd wydał decyzję na zmianę sposobu użytkowania lokalu mieszkalnego na sklep odzieżowy. Decyzja została wydana w marcu 2004 r. Wykonanie robót polegających na wymianie okien i drzwi nie wymaga ustalenia warunków w drodze decyzji i takiego zakresu robót nie obejmowała decyzja.
Z uwagi iż przedmiotowa kamienica jest obiektem zabytkowym i figuruje w spisie zabytków, wymagane było uzgodnienie przedsięwzięcia z Konserwatorem Zabytków. Projekt decyzji o warunkach zabudowy został uzgodniony z Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków z/s w Przemyślu - postanowienie z dnia 27.02.2004 r. Jednym z warunków określonych w postanowieniu Konserwatora Zabytków był wymóg uzgodnienia przez inwestora projektu adaptacji lokalu ze zmianami w elewacji z Wojewódzkim Podkarpackim Urzędem Ochrony Zabytków. Z uzyskanej w Wojewódzkim Podkarpackim Urzędzie Ochrony Zabytków informacji wynika, iż inwestor dokonał uzgodnienia projektu, a roboty są wykonywane zgodnie z dokonanym uzgodnieniem.
Zastępca Burmistrza Miasta
Tadeusz Pijanowski.
W związku ze zgłoszonym pytaniem dot. przebudowy ul. Przemysłowej na odcinku zgłoszonym w Starostwie Powiatowym w Jarosławiu na przełomie stycznia i lutego 2006 r. informuję, iż zgłoszenie robót uprawomocniło się po 30 dniach od daty zgłoszenia, a ponowna kontynuacja robót nastąpiła w kwietniu i maju 2006 r. Zakończenie robót wykonywanych na podstawie tego zgłoszenia przewidziane jest do 20 maja 2006 r.
Pozostałe roboty w kierunku ul Pawłosiowskiej kontynuowane będą na podstawie pozwolenia na budowę z powodu zmiany trasy drogi wywołanej kolizją tego odcinka z rurociągiem gazu ziemnego Ř 700 i koniecznością ponownego przeprojektowania tego odcinka. Do końca maja 2006 r. przewidziane jest złożenie dokumentacji do pozwolenia na budowę odcinka drogi do ul. Pawłosiowskiej.
Zakończenie robót w całości przewidziane jest do 30 września 2006 r.
Zastępca Burmistrza Miasta
Tadeusz Pijanowski.
W tym miejscu wyjaśniam iż druga część cytowanego fragmentu została wniesiona podczas obrad sesji jako poprawka Rady Miasta.
Odnosząc się do sprawy budynku przy ul. Piekarskiej informuję, iż podjęte zostaną działania zmierzające do utrzymania substancji miejskiej w należytym stanie i nie ukrywam, że liczę na Pańską przychylność podczas głosowania odpowiednich uchwał, które to uchwały niezbędne środki zabezpieczą.
Zastępca Burmistrza Miasta
Tadeusz Pijanowski.
W odpowiedzi wyjaśniam iż Wydział Gospodarki Przestrzennej, Ochrony Środowiska, Przyrody i Ochrony Zabytków tutejszego Urzędu wystąpił pisemnie do Powiatowego Rzecznika Konsumentów w Jarosławiu o podjęcie czynności prawem przewidzianych, a wynikających z art. 7 b ustawy o ochronie języka polskiego (Dz. U. z 1990 r. Nr 90, poz. 999) celem załatwienia tej sprawy.
Zastępca Burmistrza Miasta
Tadeusz Pijanowski.
Poleciłem również prezesowi PGKiM w Jarosławiu sp. z o.o., który administruje tym terenem, aby podjął stosowne kroki wobec poddzierżawiającego ten obiekt. Nie ulega bowiem wątpliwości, że właśnie funkcjonujący w tym obiekcie lokal jest główną przyczyną istniejącego stanu rzeczy.
Burmistrz Miasta
Janusz Dabrowski
Zastępca Burmistrza Miasta
Tadeusz Pijanowski.
W nawiązaniu do interpelacji złożonej przez Pana dot. cerkiewki w Parku Baśki Puzon informuję, iż wstępnie oszacowane potrzeby finansowe na remont oscylują w granicach 100 tys. zł. Ponieważ Gmina Miejska w budżecie takich środków nie posiada, zamierzam zwrócić się do parafii greckokatolickiej z propozycją przejęcia obiektu. W przypadku zainteresowania zostanie przygotowany stosowny projekt uchwały w tej materii.
W kwestii zaś alejek parku informuję, że w razie pojawienia się środków pieniężnych na sfinansowanie ich budowy, niezwłocznie wystąpię z projektem stosownej uchwały.
W odpowiedzi na interpelację informuję, iż Wydział Gospodarki Przestrzennej Ochrony Środowiska, Przyrody i Ochrony Zabytków UM skierował w dniu 05.10.2005 r. wniosek w sprawie wydania nakazu rozbiórki budynku położonego przy ul. Zielonej 1 w Jarosławiu do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego, który wszczął postępowanie. W dniu 28 kwietnia 2006 r. po ustaleniu spadkobierców zmarłego właściciela nieruchomości, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w drodze decyzji nakazał rozbiórkę przedmiotowego budynku wyznaczając termin do 30 lipca 2006 r.
Zastępca Burmistrza Miasta
Tadeusz Pijanowski.
W odpowiedzi na interpelację wyjaśniam, iż zgodnie z obowiązującymi przepisami szyldy sklepowe nie wymagają żadnego pozwolenia. Przez szyld należy rozumieć "tablicę, wywieszkę z napisem umieszczoną przy wejściu (nad drzwiami, na drzwiach, w oknie wystawowym) do sklepu, warsztatu, przedsiębiorstwa, instytucji itp. podającą nazwę instytucji, firmy, nazwisko właściciela, informację o rodzaju sprzedawanych towarów, rodzaju wykonywanych usług itd.". Na podstawie ustawy Prawo Budowlane instalowanie tablic i urządzeń reklamowych, z wyjątkiem usytuowanych na obiektach wpisanych do rejestru zabytków w rozumieniu przepisów o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, wymagają zgłoszenia do Starosty Jarosławskiego. To znaczy, że reklamy usytuowane na obiektach wpisanych do rejestru zabytków wymagają pozwolenia na budowę, które poprzedzone jest pozwoleniem wojewódzkiego konserwatora zabytków. Zatem projekty reklam podlegają ocenie konserwatorskiej.
Aktem prawa miejscowego, który może podać zasady rozmieszczenia reklam jest Plan Miejscowy. Można w nim zakazać umieszczania reklam lub dopuścić tylko reklamy o określonej formie, np. tablice, neony, ekrany o powierzchni nie większej niż 2 m. kw. Sprawa formy reklam zostanie uwzględniona w sporządzanym Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego terenu położonego przy ul. Piekarskiej, a dotyczyć to będzie lewej strony ulicy Grunwaldzkiej patrząc w kierunku zachodnim oraz lewej strony ulicy Słowackiego patrząc w kierunku południowym.
Jednocześnie informuję, że Rada Miasta Jarosławia podjęła uchwałę nr 157/IX/99 z dnia 28 czerwca 1999 r. z kolejnymi zmianami w 2000 r. na podst. art. 40 ust 2 pkt 4 ustawy o samorządzie gminnym w sprawie określenia warunków instalowania reklam na obiektach komunalnych na obszarze miasta Jarosławia.
W odpowiedzi na interpelację - wyjaśniam, iż postępowanie w sprawie rozbiórki budynku przy ul. Pruchnickiej w Jarosławiu, prowadzi Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Jarosławiu, który jest również władnym do nałożenia kary. Ponadto powiadamiam, iż przedmiotowy budynek stanowi współwłasność osób fizycznych. Po nałożeniu obowiązku wykonania rozbiórki jeden ze współwłaścicieli wykonał rozbiórkę części budynku. Rozbiórka pozostałej części została wstrzymana przez drugiego współwłaściciela budynku, który zgłosił sprawę do Policji. Obecnie drugi współwłaściciel przystąpił do rozbiórki pozostałej części budynku.
Zastępca Burmistrza Miasta
Tadeusz Pijanowski.
Poleciłem Komendantowi Straży Miejskiej, aby funkcjonariusze straży w trakcie patrolowania wybranych rejonów miasta, nasilili kontrole wobec właścicieli psów pod kątem wypełnienia przez nich obowiązków wynikających z Uchwały Rady Miasta dot. utrzymania czystości i porządku na terenie Jarosławia .
W związku z Pana interpelacją w sprawie przesunięcia znaku zakazu ruchu w ul. Baśki Puzon w stronę ul. Lubelskiej do wysokości pierwszej bramy Państwowej Szkoły Muzycznej informuję, iż przed otwarciem tej szkoły mając na uwadze to, że prowadzą do niej dwie bramy dojazdowe, zwrócono się do nas, aby przesunąć przedmiotowy znak poza drugą bramę na wysokość ogrodzenia szkoły.
Przesunięcie tego znaku miało spowodować możliwość korzystania z dwu bram jednocześnie, jedna od ul. Lubelskiej miała służyć jako wjazdowa, a następna jako wyjazdowa.
W najbliższym czasie po skontaktowaniu się z dyrekcją szkoły rozważona zostanie tak możliwość.
Zastępca Burmistrza Miasta
Tadeusz Pijanowski.