Strona główna » Nasze wydawnictwa » marzec-kwiecień, nr 3 (100) / 2001 » Różne
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Nasze wydawnictwa

marzec-kwiecień, nr 3 (100) / 2001

Strona 12
Stanisław Sobocki
Wiceprzewodniczący Rady Miasta Jarosławia
ds. Kultury


Rok 2001 - Rokiem Anny Jenke
w mieście i powiecie Jarosław

 

 

Rada Powiatu Jarosław w czasie obrad 2 marca 2001 r. powzięła uchwałę: Rok 2001 będzie obchodzony jako rok poświęcony nieprzeciętnej i wielce zasłużonej postaci jaką była dla miasta i powiatu Anna Jenke. Uzasadnieniem uchwały było to, że Anna Jenke - wieloletni nauczyciel, wychowawca, a później Dyrektor Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu zasłużyła się wielce dla właściwego wychowania naszej jarosławskiej młodzieży. Ponieważ rok 2001 to 80-ta rocznica Jej urodzin, a 25-ta zejścia z tego świata Służebnicy Bożej, Rada Powiatu postanowiła uczcić tę rocznicę uchwalając rok 2001 jako Rok Sł. Bożej Anny Jenke. Towarzystwo Przyjaciół Anny Jenke pod przewodnictwem S. dr Bernadety Lipian istniejące w Jarosławiu od wielu lat, zorganizowało w dniu 15.02.2001 uroczystości kościelne w Kolegiacie Jarosławskiej, a 17.03.2001 w Opactwie SS. Benedyktynek w Jarosławiu. Na część II tychże uroczystości o ambitnym tytule: "Pragnąć tylko gwiazd" zaproszono społeczność miasta i powiatu Jarosław.

Uroczystości te składały się z 3-ch części:
1. Msza św. i modlitwa w krypcie kościoła w Opactwie,
2. Spotkanie w auli widowiskowej z programem słowno - muzycznym,
3. Otwarcie wystawy poświęconej Sł. Bożej Annie.

Na tę II część uroczystości złożyły się po części wystąpienia członkiń Towarzystwa Przyjaciół Anny Jenke, m.in. mgr L. Tomkiewicz, naszej jarosławskiej młodzieży ze Szkoły Muzycznej, a ponadto wystąpienie p. mgr T. Petry - Przewodniczącego Rady Powiatu Jarosławskiego, uzasadniające podstawy przyjęcia przez Radę Powiatu roku 2001 jako Roku Jubileuszowego Anny Jenke. Wystawa jaką mogliśmy i możemy jeszcze przez kilka miesięcy oglądać, została przygotowana trudem Zespołu, którym kierował mgr H. Cebula. Dzięki im za to!

Wystawę tę trzeba koniecznie obejrzeć.

Reasumując: Te wydarzenia zarówno w Kolegiacie, jak i w Opactwie SS. Benedyktynek to zasługa całego Komitetu Organizacyjnego, a przede wszystkim Jego Przewodniczącej S. dr Bernadety. Mamy więc okazję, aby podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tych uroczystości i zaprosili nas - przedstawicieli władz miasta do wzięcia udziału w tychże.




Wspólnie - łatwiej osiągnąć cel


Wydawać by się mogło, że w temacie niepełnosprawności zrobiono już w Polsce bardzo wiele. Niestety, co innego mówią statystyki: na każdych 100 obywateli naszego kraju 14 jest niepełnosprawnych - w skali powiatu jarosławskiego, zamieszkałego przez ponad 120.000 mieszkańców stanowi to ponad 17.000 osób, z czego ponad 6.000 w samym mieście Jarosławiu. Ponad połowa z tej grupy - to osoby w wieku produkcyjnym, z czego 77,7% jest biernych zawodowo, tylko 20% pracuje, pozostali są zarejestrowani jako poszukujący pracy. Do tego dochodzą niedostępne budynki użyteczności publicznej, niedostępne środki transportu publicznego, strach przed integracją szkolną, utrudniona rehabilitacja lecznicza i społeczna, czy też brak oferty kształcenia i przekwalifikowania zawodowego.

Pomimo tego w Jarosławiu dzięki sprzyjającej atmosferze z roku na rok rozwijają swoją działalność organizacje pozarządowe o charakterze niedochodowym, wpisujące się w szeroko pojmowaną ideę społeczeństwa obywatelskiego, tworzące godne warunki na rzecz wyrównywania szans życiowych różnych kategorii osób niepełnosprawnych. Każda z tych organizacji ma swoje cele, priorytety, plany do zrealizowania na przyszłość. Każda ma za sobą konkretne dokonania i na trwale wpisała się już w społeczność Jarosławia. Liderzy tych organizacji (Polskiego Związku Głuchych, Polskiego Związku Niewidomych, Jarosławskiego Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych, Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym i Towarzystwa Przyjaciół Dzieci) 15 marca bieżącego roku podpisali w Jarosławiu "Porozumienie na rzecz pełnej realizacji konstytucyjnych praw osób niepełnosprawnych". Jest to druga taka inicjatywa na terenie województwa podkarpackiego. Podstawą porozumienia jest podejście oparte na idei poszanowania praw, w miejsce dobroczynności, a także koncepcja dostosowywania do różnic zamiast przymusowego dostosowywania do norm, będących zawsze tworem sztucznym. Tylko takie podejście opowiada się za pełnym pojęciem obywatelstwa i włączeniem w miejsce segregacji i wykluczenia. Tylko człowiek zdany przez dłuższy czas na łaskę i niełaskę innych jest w stanie w pełni zrozumieć znaczenie słowa godność, bo godność to właśnie pełnia praw nam wszystkim dostępna - prawa do edukacji, ochrony zdrowia, samorealizacji i samostanowienia, prawa do pracy i wielu innych.

Na uroczystość podpisania porozumienia licznie przybyli, przedstawiciele władz samorządowych, instytucji i urzędów, członkowie organizacji podpisujących porozumienie, sympatycy, przyjaciele. Dopisały również regionalne i lokalne media. Udział władz samorządowych i tych wszystkich osób obecnych przy akcie podpisania Porozumienia, jest kolejnym, bardzo ważnym sygnałem świadczącym o dostrzeganiu roli organizacji pozarządowych jako rzetelnego partnera w tworzeniu aktywnego społeczeństwa. Można wprawdzie narzekać, pokazywać negatywne przykłady, braki jakich wszyscy doświadczamy na co dzień, ale można też wspólnie tworzyć nowe rozwiązania zmieniające jakość życia osób niepełnosprawnych, a jednocześnie nas wszystkich, bo przecież niepełnosprawność to też osoby starsze i zniedołężniałe. Można po prostu otrzymać od przyjaciół wędkę, wykorzystać ją i zacząć łowić ryby.

Na koniec chciałbym przytoczyć słowa Richarda von Weizackera:

"Być pełnosprawnym to tak naprawdę żadna zasługa, to dar, który każdemu z nas, o każdym czasie może być odebrany. Pozwólmy więc niepełnosprawnym i członkom ich rodzin, w jak najbardziej naturalny sposób włączyć się w nasze życie. Chcielibyśmy dać im pewność, że jesteśmy jednością".

Mariusz Mituś
Dyrektor Ośrodka Rehabilitacyjno - Edukacyjno - Wychowawczego
Numery archiwalne
Listopad 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30