Strona główna » Nasze wydawnictwa » marzec-kwiecień, nr 3 (100) / 2001 » Różne
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Nasze wydawnictwa

marzec-kwiecień, nr 3 (100) / 2001

Strona 7
OGŁOSZENIE

Zarząd Miasta Jarosławia działając na podstawie art .36 a Ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz.U. z 1996 r. Nr 67, poz.329 z póź.zm.) ogłasza konkurs na stanowisko dyrektora w wymienionych niżej placówkach oświatowych:

- Miejskie Przedszkole nr 1
- Miejskie Przedszkole nr 8
- Miejskie Przedszkole nr 10
- Publiczne Gimnazjum nr 1
- Publiczne Gimnazjum nr 2
- Publiczne Gimnazjum nr 3
- Publiczne Gimnazjum nr 5 w Jarosławiu.

1. Kandydaci przystępujący do konkursu powinni posiadać:

- wyższe wykształcenie magisterskie z przygotowaniem pedagogicznym oraz kwalifikacje wymagane do zajmowania stanowiska nauczyciela w przedszkolu lub szkole, określone w Rozp. MEN z dnia 15 lutego 1999 r. (Dz.U.nr 14, poz.126 z póź.zm.) w sprawie wymagań, jakim powinny odpowiadać osoby zajmujące stanowiska dyrektorów oraz inne stanowiska kierownicze w przedszkolach lub w poszczególnych typach szkół,

- przynajmniej 5-letni staż pracy pedagogicznej na stanowisku nauczyciela lub 5-letni staż pracy dydaktycznej na stanowisku nauczyciela akademickiego,

- co najmniej dobrą ocenę pracy z ostatnich 5 lat w szkole lub przedszkolu lub pozytywną ocenę w okresie ostatnich 4 lat pracy w szkole wyższej, jeżeli stanowisko dyrektora obejmuje bezpośrednio po ustaniu zatrudnienia w szkole wyższej,

- aktualne świadectwo lekarskie o przydatności do zawodu nauczyciela w szkole lub przedszkolu. 2. Oferta powinna zawierać:

- koncepcję funkcjonowania i rozwoju placówki oświatowej na okres kadencji, - dokumenty potwierdzające spełnienie wymagań, jakim powinien odpowiadać kandydat na stanowisko dyrektora, określone w pkt 1 ogłoszenia,

- kwestionariusz osobowy z fotografią. Oferty wraz z dokumentami należy składać w sekretariacie Urzędu Miasta Jarosławia, Rynek 1 do dnia 7 maja 2001 r. do godz. 15.00 w zamkniętych kopertach z dopiskiem "Konkurs na stanowisko dyrektora...."

O terminie i miejscu przeprowadzenia konkursu kandydaci zostaną powiadomieni indywidualnie.


* * * * * cd. ze str. 6
Co nowego w sprawie?

21 lutego br. otrzymałam pismo od Zastępcy Redaktora Naczelnego Gazety w Rzeszowie, w którym (jednym zdaniem) odmawia publikacji sprostowania. Rozmowa telefoniczna zarówno z Redaktorem Naczelnym, jak i jego zastępcą była dowodem "całkowitej niezależności". Argumenty w postaci cytatów Prawa prasowego, orzeczeń Sądu Administracyjnego, czy też komentarzy prawnych, zostały zignorowane.

Przypomnę więc, że art. 33 ust. 3 Prawa prasowego mówi: "Odmawiając publikowania sprostowania lub odpowiedzi redaktor naczelny jest obowiązany przekazać niezwłocznie wnioskodawcy pisemne zawiadomienie o odmowie i jej przyczynach. Jeżeli odmowa nastąpiła z przyczyn wymienionych w ust. 1 oraz ust. 2 pkt 1-3, należy wskazać fragmenty, które nadają się do publikacji; do poprawionego w ten sposób sprostowania lub odpowiedzi termin określony w ust. 2 pkt 4 biegnie na nowo od dnia doręczenia zawiadomienia o odmowie i jej przyczynach. Redakcja nie może odmówić zamieszczenia sprostowania lub odpowiedzi, jeżeli zastosowano się do jej wskazań".

Jacek Sobczak w publikacji "Prawo prasowe w działalności prasy lokalnej", KIBS, Poznań 1993, wyjaśnia m.in.: "Z treści art. 31 pkt 1 pr.pr. nie wynika, aby redaktorowi naczelnemu przysługiwało prawo wstępnej kontroli prawdziwości i ścisłości prostowanych wiadomości. Wręcz przeciwnie wykładnia tego przepisu zdaje się prowadzić do wniosku iż żądający sprostowania może to czynić w stosunku do tych wiadomości, które według jego wiedzy i przekonania są nieprawdziwe lub nieścisłe. (...) Sprostowanie ma umożliwić zainteresowanemu przedstawienie własnej wersji wydarzeń".

Wnioski wynikające z zaistniałej sytuacji wyciągną zapewne sami Czytelnicy...

Zofia Krzanowska





Służyć człowiekowi - nowa ewangelizacja

Zarząd Ruchu Kultury Chrześcijańskiej "Odrodzenie" oraz Stowarzyszenia "Ave Maria" zaprosili przedstawicieli wszystkich wspólnot i parafii na spotkanie, które odbyło się 26 lutego 2001 r. w świetlicy przy Ośrodku Kultury i Formacji Chrześcijańskiej. Wśród uczestników spotkania był też Wiceburmistrz Zbigniew Piskorz.

Gościem zaproszonym do prezentacji swojej twórczości była poetka Anna Gajda. "W moich wierszach wiele miejsca zajmuje człowiek ze wszystkimi problemami" - wyjaśniała. Wieczorowi poezji nadała tytuł "Refleksje o życiu". Pani Anna wielokrotnie uczestniczyła w Międzynarodowych Spotkaniach Poetów "Wrzeciono" w Nowej Sarzynie zdobywając I miejsce w 1998 r. Na kanwie wiersza "Naszyjnik z koralików lat" TVP w Rzeszowie przygotowała reportaż o starości. "Trzeba umieć odnaleźć niezwykłości, które są wokół nas" - zachęcała.

"Poezja jest dla p. Anny wektorem wskazującym dobro. Jest mistrzynią poetyckiego słowa. Zdumiewa swoim ogromnym talentem" - powiedział red. Henryk Grymuza. "Znamy się już 3o lat - mówiła p. Wanda Kogut - Ania zawsze była osobą wrażliwą, taktowną i skromną. Jej poezja - to przepiękna muzyka serca, nostalgia, miłość i troska".

"Czym jest poezja? - zastanawiał się Dyrektor Radia "Ave Maria" Ks. Marian Rajchel - Poezja jest jak strumień światła w ciemności. Takim strumieniem w wyjątkowych czasach, w których żyjemy są wiersze p. Gajdy".

Zofia Krzanowska
Numery archiwalne
Listopad 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30