Strona główna » Nasze wydawnictwa » marzec-kwiecień, nr 3 (100) / 2001 » Różne
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Nasze wydawnictwa

marzec-kwiecień, nr 3 (100) / 2001

Strona 4
INFORMACJA O DODATKACH MIESZKANIOWYCH

Podstawa prawna:

1. Ustawa z dnia 2 lipca 1994 r. o najmie lokali mieszkalnych i dodatkach mieszkaniowych (tekst jednolity - Dz.U. z 1998r., Nr 120, poz. 787 z późniejszymi zmianami),
2. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 27 kwietnia 1999 r. w sprawie dodatków mieszkaniowych (Dz.U. z 1999 r., Nr 40, poz. 403, zm. Dz.U. 1999r. Nr 78, poz. 878).

UPRAWNIENIA do dodatków mieszkaniowych mają te osoby i rodziny (gospodarstwa domowe), które jednocześnie spełniają następujące warunki:

I. 1) mieszkają w lokalu, do którego mają tytuł prawny. Są to najemcy lokali komunalnych, zakładowych, spółdzielczych i tzw. prywatno - czynszowych, osoby legitymujące się lokatorskim i własnościowym prawem do lokalu mieszkalnego, osoby będące właścicielami domów, oraz osoby będące właścicielami mieszkań wykupionych na własność.
2) Dodatek mieszkaniowy przysługuje także osobom uiszczającym odszkodowanie za korzystanie z lokalu bez tytułu prawnego w wysokości odpowiadającej czynszowi regulowanemu do dnia dostarczenia lokalu zamiennego lub socjalnego.

II. średni miesięczny dochód brutto (przed opodatkowaniem) na jednego członka gospodarstwa domowego w okresie 3 miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku o przyznanie dodatku mieszkaniowego nie przekracza:

- 150% najniższej emerytury w gospodarstwie jednoosobowym,
- 100% najniższej emerytury w gospodarstwie wieloosobowym.

Jeżeli dochód na jednego członka gospodarstwa domowego jest wyższy, a kwota nadwyżki nie przekracza wysokości dodatku mieszkaniowego, należny dodatek obniża się o tę kwotę.

III. powierzchnia użytkowa zajmowanego mieszkania nie może przekraczać więcej niż 30% powierzchni normatywnej określonej w ustawie dla budynków wybudowanych po 1945 r. i 50% powierzchni normatywnej dla budynków wybudowanych przed 1945 r.

  tabela.gifW razie zamieszkiwania w lokalu większej liczby osób, dla każdej kolejnej osoby zwiększa się normatywną powierzchnię użytkową o 5 m2 i proporcjonalnie - w zależności od roku wybudowania budynku - górną granicę powierzchni.

Nie mają uprawnień do dodatków mieszkaniowych te gospodarstwa domowe, które nie spełniają chociażby jednego z wyżej wymienionych warunków oraz najemcy opłacający czynsz wolny.

WYSOKOŚĆ DODATKU MIESZKANIOWEGO - zależy od wysokości wydatków za mieszkanie, wysokości dochodów, powierzchni mieszkania i ilości osób w gospodarstwie domowym.

WYSOKOŚĆ DODATKU MIESZKANIOWEGO stanowi różnicę pomiędzy wydatkami przypadającymi na normatywną powierzchnię użytkową zajmowanego lokalu, a wydatkami jakie musi ponieść osoba otrzymująca dodatek w wysokości:

* 15% dochodów gospodarstwa - w gospodarstwie jednoosobowym
* 12% dochodów gospodarstwa - w gospodarstwie 2 - 4 osobowym
* 10% dochodów gospodarstwa - w gospodarstwie 5 osobowym i większym.

Do miesięcznych wydatków na mieszkanie zalicza się:

1. w gospodarstwach domowych najemców, w tym najemców opłacających czynsz regulowany w budynkach towarzystw budownictwa społecznego - czynsz regulowany obowiązujący w mieszkaniowym zasobie gminy, w tym czynsz za lokal socjalny oraz opłaty za energię cieplną, wodę, odbiór nieczystości stałych i płynnych, windę i antenę zbiorczą,

2. w gospodarstwach domowych członków spółdzielni mieszkaniowych oraz najemców lokali w budynkach spółdzielni mieszkaniowych - opłaty eksploatacyjne, opłaty za energię cieplną, wodę, odbiór nieczystości stałych i płynnych, windę i antenę zbiorczą, wydatki związane z kosztami eksploatacji i remontów, z wyłączeniem ubezpieczenia, podatku od nieruchomości opłaty za użytkowanie wieczyste gruntów,

3. w gospodarstwach domowych właścicieli lokali mieszkalnych - opłaty za energię cieplną i wodę dostarczane do lokalu, opłaty za odbiór nieczystości stałych i płynnych oraz zaliczki na koszty zarządu nieruchomością wspólną, z wyłączeniem ubezpieczenia, podatku od nieruchomości i opłaty za użytkowanie wieczyste gruntów,

4. w gospodarstwach domowych właścicieli domów jednorodzinnych - opłaty za wodę, odbiór nieczystości stałych i płynnych oraz energię cieplną,

5. w gospodarstwach domowych zajmujących lokal bez tytułu prawnego i oczekujących na dostarczenie przysługującego im lokalu zamiennego lub socjalnego - odszkodowanie za zajmowanie lokalu bez tytułu prawnego w wysokości odpowiadającej czynszowi regulowanemu oraz opłaty za energię cieplną, wodę, odbiór nieczystości stałych i płynnych, windę i antenę zbiorczą.

cd. str. 5
Numery archiwalne
Grudzień 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31