Dyrekcja Miejskiego Ośrodka Kultury w Jarosławiu od wielu miesięcy zaprasza nas - tj. mieszkańców nie tylko miasta Jarosławia, ale i całej Ziemi Jarosławskiej na wystawy prac artystów: foto, grafiki, malarstwa, a dzisiaj rysunku.
1/4 część prac stanowią moim zdaniem "judaica" - to bowiem jest przekazanie części kultury żydowskiej, gdzie wschodnie rubieże II Rzeczypospolitej stanowili ludzie wyznania mojżeszowego, oni więc byli częścią kultury polskiej. Natomiast 3/4 prac przedstawia kobiety wieku balzakowskiego...
Pracowitość poszczególnych prac jest jak "piórkiem i węglem" dokładnie wypracowana. Należy w tym miejscu postawić pytanie: kim są ci autorzy tych prac? Są to najczęściej ludzie pochodzący z Jarosławia bądź związani w jakiś sposób z naszym miastem. Najważniejsze jednak jest to, co przedstawiają demonstrowane nam wystawy i co dają nam - ich odbiorcom.
Jest to materialny obraz kultury bez względu na jego treść i ewentualny kolor. Za to wszystko serdecznie dziękujemy autorom i dyrekcji organizującej te. Miasto nasze jest od wielu lat postrzegane jako środowisko naszej polskiej kultury - obrazu w szerokim znaczeniu.
Dziękuję osobiście i mam wrażenie, że również w imieniu oglądających dzisiaj i w dniach następnych przede wszystkim Autorowi, który też jak i nasi rodzimi artyści na początku był absolwentem Liceum Sztuk Plastycznych (w Opolu). To na pewno było tym spiritus movens dalszej Jego i Ich działalności.
* * * * *
Wystąpienie na sesji Rady Powiatu Jarosławskiego w dniu 10 listopada 2000 r. Panie Przewodniczący! Panowie Wiceprzewodniczący!
Wysoka Rado Powiatu Jarosławskiego! Jako Wiceprzewodniczący Rady Miasta Jarosławia mam wielką przyjemność przemówić do tak znakomitego areopagu jaki stanowi Rada Powiatu Jarosławskiego - przemawiam po raz pierwszy, ale mam wrażenie nie ostatni. Przede wszystkim serdecznie dziękuję za zaproszenie mnie na dzisiejszą sesję i udzielenie mi głosu.
Nie od dzisiaj, ale od wielu miesięcy zdaję sobie sprawę z konieczności wzajemnej współpracy zarówno Rady Powiatu jak i Rady Miasta. Współpraca ta jest konieczna dla naszych wspólnych działań dla dobra społecznego ludzi zamieszkujących tę staropolską od prawie tysiąca lat Ziemię Jarosławską - jak to podają najnowsze źródła historyczne. Byłoby truizmem, gdybym rozwijał szczegółowo tę myśl.
Życzeniem moim i nie tylko, ale wszystkich ludzi dobrej woli jest, aby stosunki współpracy układały się jak najbardziej pomyślnie na każdym polu naszego działania, a więc współpracy i współdziałania.
Ja jestem lekarzem i widzę perspektywy rozwoju współpracy naszej nie tylko na niwie służby zdrowia, która jest jedną z najważniejszych w naszej pracy. Serdecznie więc dziękuję za wsparcie naszej działalności w sprawie Pogotowia Ratunkowego na naszym terenie. Dlatego też mam wrażenie, że również serdecznie podziękuję za poparcie inicjatywy Rady Miasta na polu rozwoju tzw. CPR, a więc wielokierunkowej współpracy Starostwa, Straży Pożarnej i Służby Zdrowia nie tylko w razie awarii tzw. masowych czemu są poświęcone wykłady na Akademii Medycznej z zakresu medycyny katastrof.
Życzę Państwu i nam szerokiej i właściwej współpracy Rady Powiatu i Rady Miasta. Kończę to krótkie, ale moim zdaniem treściwe wystąpienie, dziękując za uwagę!