Fakty, wydarzenia, rocznice
Święto Pieczonego Ziemniaka
Ciekawą inicjatywę podjęły nauczycielki ze Szkoły Podstawowej Nr 6: p Renata Chlebowska, p. Danuta Młynarska - Kroczek, p. Anna Krzeszowiec - Gross organizując 29 września br. uczniom klas trzecich "Święto Pieczonego Ziemniaka". Podczas imprezy plenerowej odbyło się ognisko połączone z zabawami zręcznościowymi, którym towarzyszyło ogromne poczucie humoru. Teatrzyk "Natura" przedstawił "mini-spektakl" w oparciu o książkę Włodzimierza Ścisłowskiego "Tańczące grządki" podarowaną przez Kierownika Biblioteki Dziecięcej p. Halinę Stanowską. Koledzy otrzymali od swych rówieśniczek życzenia z piosenkami i słodyczami z okazji "Dnia Chłopaka".
Obok milczenia
Taki tytuł nosił wieczór poezji Teresy Paryny zorganizowany w Miejskim Ośrodku Kultury 7 listopada br. "W każdym z nas jest wiele milczenia... Obok milczenia są też słowa... Słowa czasem są zbyt ciasne..." - tłumaczyła. Poetka wydała 5 tomików wierszy: "Ziarnkiem prochu", "Dotknąć nieba...", "W porze jaśminowej", "Obok milczenia" i "Tylko osty...". Jest laureatką wielu konkursów ogólnopolskich. Otrzymała m.in.: nagrodę specjalną w konkursie im. Mieczysława Stryjewskiego w Lęborku w 1990 r., I miejsce w konkursie "O złotą muszlę Bałtyku", I miejsce w konkursie Poezji Religijnej w Ludźmierzu w 1999 r., I miejsce w konkursie "Poeta pamięta" w Kaliszu w 1999 r. "Wychowałam się w rodzinie o tradycjach patriotycznych. Dlatego tak wiele troski o naszą Ojczyznę w moich wierszach. Ale tak naprawdę w całej twórczości obecny jest przede wszystkim Bóg" - powiedziała. Dyrektor MOK p. Teresa Piątek poprosiła o zgodę na wykorzystanie wierszy p. Paryny w programie z okazji rocznicy stanu wojennego. "Będzie to dla mnie zaszczyt" - stwierdziła poetka. Pani Teresa zwierzyła się również, że lubi malować. Akwarela, grafika, rysunek - to jej drugie hobby.
Podczas wieczoru poezji Andrzej Buczek - Przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ Solidarnosć Ziemia Przemyska wręczył dyplomy z okazji XX-lecia związku. Z.K.
Żołnierze złożyli przysięgę
Dnia 5 listopada, 36 żołnierzy Garnizonu Jarosławskiego, w jednostce przy ul. 3-go Maja, złożyło uroczystą przysięgę. Rekruci do przysięgi przygotowywali się przez miesiąc. Uroczystość poprzedziła Msza Święta w Kościele Garnizonowym pw. Chrystusa Króla, celebrowana przez ks. mjra Andrzeja Surowca, który wygłosił homilię.
W uroczystościach oprócz żołnierzy i Dowództwa Garnizonu, udział wzięli duchowni, przedstawiciele władz lokalnych i parlamentarzystów, wojskowi weterani oraz dowódca 21 Brygady Strzelców Podhalańskich płk Henryk Dziewiątka. Po przysiędze była wojskowa grochówka i czas na upragnione spotkania żołnierzy z rodzinami i bliskimi, którzy licznie przybyli na przysięgę.
Dyrektor Biura
Senatora RP Andrzeja T. Mazurkiewicza
Janusz Bochenek
Senatora RP Andrzeja T. Mazurkiewicza
Janusz Bochenek
"Moje pasje"
Kolejnym gościem spotkania z cyklu "Moje pasje" w dniu 10 listopada br. była p. Anna Bryszewska - stomatolog z wykształcenia. Niezwykle barwnie opowiadała o swoich zamiłowaniach: do pływania, turystyki, podróży, teatru, a przede wszystkim do zwierząt. Jej przygoda z poezją zaczęła się 6 lat temu. Potrafi w niewielu słowach precyzyjnie wyrazić głębię myśli i uczuć. Wspaniałym świadectwem przyjaźni była nie tylko obecność koleżanek, ale miniatury poetyckie dedykowane bliskim osobom. List gratulacyjny przesłał Marek Pękala red. Nowin - znawca i miłośnik poezji. Spotkanie upłynęło w życzliwej atmosferze, dzięki radości życia p. Anny i scenerii jaką była poplenerowa wystawa Towarzystwa Fotograficznego ATEST pn. "Bieszczady". Z.K.
I Kongresu Akcji Katolickiej
Rachunek sumienia, dyskusja nad miejscem Akcji Katolickiej w Kościele i rozeznanie zadań ewangelizacyjnych - to główne cele I Kongresu Akcji Katolickiej Archidiecezji Przemyskiej, który odbywał się w dn. 10-12 listopada br. w Przemyślu, Przeworsku, Leżajsku, Brzozowie i Krośnie. Przebiegał pod hasłem "Odnowieni w wierze, z nowym zapałem w Trzecie Tysiąclecie".
Trzydniowe obrady, w których cały czas uczestniczył bp Piotr Jarecki, krajowy asystent AK zainaugurowano w parafii Chrystusa Króla w Jarosławiu. Metropolita Przemyski abp Józef Michalik, otwierając kongres, powiedział, że Akcja Katolicka jest stowarzyszeniem świeckich, którzy bez lęku "podjęli się ryzyka zaniesienia ziaren Ewangelii w nowe środowiska, narażając siebie i Kościół na złośliwe interpretacje, a nawet oskarżenia". Tematy konferencji w poszczególnych miastach dotyczyły zadań Akcji Katolickiej wobec młodzieży, rodziny, Kościoła i polityki.